propolis i nalewka z propolisu

Dla odważnych

Miód gryczany jest ostry w smaku
 

Miód gryczany jest jednym z najbardziej specyficznych. Wyróżnia go ostry, korzenny smak i ciemna barwa. Miód ten nie każdemu smakuje, ale jest zdrowy i ma wiele zalet, które zdecydowanie zachęcają, by go skosztować – nie tylko na chlebie, lecz także jako dodatek do pierników i alkoholi.

Właściwości

Właściwości zdrowotne miodu gryczanego są znane od lat. Miód ten wykorzystuje się przede wszystkim w terapii schorzeń układu krążenia, takich jak niewydolność mięśnia sercowego, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i niedokrwistość. Jak każdy inny, miód gryczany wspomaga układ odpornościowy i jest zalecany osobom po wysiłku psychicznym i fizycznym, osłabionym chorobą, nadmiernym stresem i przemęczeniem. Właściwości lecznicze miodu gryczanego sprawiają, że jest on zalecany także w dolegliwościach układu pokarmowego – należy jednak pamiętać, by spożywać go w racjonalnych, nie za dużych ilościach.

Kolor, zapach i smak

Kolor miodu gryczanego jest szczególny. Jego mocno ciemna barwa mieni się odcieniami brunatnego i czerwonawego. Płynny miód gryczany jest niemal czarny. Skrystalizowany miód z gryki jaśnieje – jego odcień jest zwykle brązowy lub złocistobrunatny, w zależności do zbiorów.

Zapach miodu gryczanego również jest specyficzny – intensywny, ostry, pachnący kwiatami gryki.

Smak miodu gryczanego jest nie mniej wyjątkowy, jak jego barwa i aromat: korzenny, pikantny, gorzkawy, mało słodki, „drapiący”.

Konsystencja i krystalizacja

Miód gryczany krystalizuje powoli. Patoka z czasem przyjmuje gruboziarnistą, niejednolitą postać, na powierzchni której może występować cienka warstwa płynna. Miód ten może być zarówno miękki i łatwy w rozsmarowywaniu, jak i twardszy.

Dla kogo

Miód gryczany to propozycja przede wszystkim dla dorosłych, gustujących w wyrazistych doznaniach smakowych. Zdaniem wielu osób miód gryczany jest najlepszy do nalewek, miodów pitnych i innych mocnych alkoholi. Niezrównany w kuchni – jako dodatek do świątecznych pierników i innych ciast z korzenną nutą, a także do mięs (np. żeberek, kurczaka). Pasuje też do słodzenia kawy zamiast cukru, nadając jej wyjątkowy smak.

Ciekawostki

Miód gryczany jest pozyskiwany z nektaru gryki zwyczajnej (Fagopyrum esculentum), rośliny o niezwykle szerokim zastosowaniu, m.in. w ziołolecznictwie, pszczelarstwie oraz sztuce kulinarnej. Gryka zakwita delikatnymi, białymi kwiatami o malutkich płatkach, lecz powstający z jej nektaru miód ma w sobie – wbrew wszelkim pozorom tej subtelnie wyglądającej rośliny – moc i intensywność, które można odczuć niemal wszystkimi zmysłami.

Cena

Cena miodu gryczanego – sprawdź w sklepie.