miód malinowy

Dla dzieci

Delikatny miód na chleb
 

Miód leśny malinowy powstaje z nektaru malin i jeżyn leśnych. Jest to jeden z najłagodniejszych miodów jasnych, którego niepowtarzalny, delikatnie słodki smak bardzo odpowiada dzieciom, jak i dorosłym.

Właściwości

Właściwości zdrowotne miodu leśnego malinowego sprawiają, że warto podawać go maluchom. Stanowi bowiem doskonałe remedium na brak apetytu. Działanie lecznicze miodu malinowego zaleca jego stosowanie także w przypadku ogólnego osłabienia organizmu, przeziębienia i stanów zapalnych gardła (miód leśny wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe i antyseptyczne) oraz niedokrwistości i miażdżycy.

Kolor, zapach i smak

Kolor miodu leśnego malinowego jest jasny. Świeżo zebrany, płynny miód leśny ma barwę żółtą, złocistą, niekiedy herbacianą. Skrystalizowany miód leśny może mieć kolor słomkowy, jasnokremowy, ale również jasnożółty i żółty.

Zapach miodu leśnego jest przyjemny, delikatny, z wyraźnie wyczuwalną nutą malin.

Smak miodu leśnego jest bardzo łagodny, specyficzny. Jest to jeden z najdelikatniejszych miodów, o subtelnie malinowym, lekko kwaskowym posmaku.

Konsystencja i krystalizacja

Miód leśny malinowy – jako miód z rodzaju jasnych – krystalizuje stosunkowo szybko. Zazwyczaj w ciągu kilku tygodni patoka z wolna przyjmuje jednolitą, miękką i mazistą konsystencję. Miód z malin może mieć mały kryształ i być niemal idealnie gładki, choć spotyka się miody średnioziarniste.

Dla kogo

Miód leśny malinowy zasmakuje każdemu, kto gustuje w delikatnych, łagodnych i lekko owocowych smakach. Miód ten warto podawać dzieciom, choćby jako zamiennik słodzonych cukrem dżemów i kremów czekoladowych na kanapki. Dobrze sprawdzi się rozpuszczony w płynie, np. wodzie, mleku czy herbacie – najmłodszym maluszkom można przygotować taki napój w butelce ze smoczkiem. Jest to jednak miód uniwersalny, którego walory smakowo-zapachowe cenią sobie również dorośli. Kto rozważa zakup miodu na prezent, na pewno nie popełni gafy, wręczając miód leśny z malin.

Ciekawostki

Miód leśny malinowy jest zaliczany do najlepszych miodów nektarowych.

Czysty miód leśny malinowy jest po skrystalizowaniu prawie biały. Taki miód niełatwo pozyskać, dlatego w wielu regionach Polski jest dostępny ten bardziej żółty, z zawartością innych nektarów.

Cena

Cena miodu leśnego malinowego – sprawdź w sklepie. ​​​​