Miód akacjowy wolno krystalizuje i długo pozostaje w stanie płynnym. Jest najchętniej wybierany przez osoby, które uwielbiają miód lejący. Jest to też najjaśniejszy i prawdopodobnie najsłodszy ze wszystkich miodów.

miód akacjowy

Niech się leje

Miód z akacji z gęstnieje bardzo powoli
 

Właściwości

Właściwości zdrowotne miodu akacjowego są dość szerokie. Miód z akacji zaleca się na osłabienie i wyczerpanie organizmu (stres, nadmierna praca, narażenie na infekcje), przeziębienie, stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, kaszel, zaburzenia przewodu pokarmowego (zaburzenia trawienia, skurcze i stany zapalne żołądka i jelit, nadkwasota żołądka, zgaga) oraz dysfunkcje wątroby, nerek i układu moczowego (kamica nerkowa). Ale nie tylko, bo choć miód akacjowy ma niskie działanie antybiotyczne, to w medycynie ludowej jest od lat ceniony także za właściwości lecznicze w walce z bakteryjnymi zakażeniami skóry (zgorzele, zakażenia ropne wywołane przez gronkowce, paciorkowce).

Dzięki wysokiej zawartości fruktozy miód akacjowy może być spożywany przez diabetyków, cierpiących na łagodne (nieinsulinowe) postacie cukrzycy. Z tego samego powodu miód akacjowy, bogaty w szybko wchłaniające się w organizmie cukry proste, stanowi doskonałą odżywkę, która przyspiesza regenerację komórek.

Kolor, zapach i smak

Kolor miodu akacjowego jest niezwykły. Płynny miód akacjowy ma barwę słomkową, czasem jasnożółtą, a niekiedy zielonkawą, jest też niemal przezroczysty i sprawia wrażenie bezbarwnego. Miód ten krystalizuje bardzo wolno, ale kiedy to nastąpi, stały miód z akacji może mieć barwę białą lub jasnokremową.

Zapach miodu akacjowego jest słaby, delikatny, zbliżony do aromatu kwiatów akacji.

Smak miodu akacjowego łączy intensywną, lekko mdłą słodycz z przyjemnie rześką kwaskowością. Jest to miód niezwykle łagodny, dzięki czemu można podawać go dzieciom, również niemowlętom.

Konsystencja i krystalizacja

Miód akacjowy jest jednym z niewielu, które – z uwagi na wysoką zawartość fruktozy – krystalizują powoli. W postaci smakowitej, gęstej cieczy pozostaje on nawet przez kilka miesięcy lub dłużej. Skrystalizowany miód akacjowy ma mały kryształ, jest miękki i smarowny.

Dla kogo

Miód akacjowy to najlepszy wybór dla każdego, kto lubi miód lejący, a także dla dzieci. Wspaniale komponuje się ze świeżym, chrupiącym pieczywem, płatkami muesli, bakaliami, ciastami i deserami lodowymi. Szybko rozpuszcza się w napojach, takich jak herbata, kawa, lemoniada, dlatego jest polecany jako zdrowy zamiennik cukru. Jest to bez wątpienia dobry pomysł na upominek dla każdego – młodszego, jak i starszego – amatora miodów.

Ciekawostki

Miód akacjowy pozyskuje się z nektaru robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia L.), zwanej też robinią, fałszywą akacją, grochodrzewem lub po prostu akacją, a przez niektórych pszczelarzy – białą akacją lub białą lipą.

Czysty miód akacjowy, bez domieszek innych nektarów, jest trudno pozyskać. Miód akacjowy, który zaczyna szybciej krystalizować, może mieć dodatek innych nektarów.

Długo lejący miód akacjowy jest chętnie dodawany do napojów alkoholowych, m.in. nalewek.

Cena

Cena miodu akacjowego – sprawdź w sklepie.