Miód lipowy, nazywany nikiedy także lipcowym, jest jedną z najpopularniejszych w Polsce odmian miodu nektarowego

miód lipowy

Pewny wybór

Lipowy to jeden z najchętniej wybieranych miodów.
 

Właściwości

Właściwości zdrowotne miodu lipowego są znane już od wieków. Starożytni Rzymianie przypisywali mu nawet właściwości lecznicze. Lipa (Tilia) to cenna roślina miododajna, powszechnie znana ze swych właściwości odżywczych i aktywności antybiotycznej – zarówno pod postacią miodu, jak i naparu, łagodzi osłabienie organizmu, uspokaja nerwy, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, likwiduje obrzęki i wzmacnia odporność.

Miód lipowy jest najlepszy na zaburzenia układu nerwowego, bezsenność i stany wyczerpania wywołane m.in. stresem, przepracowaniem, nadmiernym wysiłkiem intelektualnym, psychicznym i fizycznym. Miód z lipy jest stosowany również w przypadku takich dolegliwości, jak przeziębienie i grypa przebiegające z wysoką temperaturą, choroby gardła, dolnych i górnych dróg oddechowych oraz zaburzenia krążenia i pracy serca. Miód ten wykazuje łagodne działanie moczopędne, dlatego korzystnie wpływa na układ moczowy. Może być stosowany także w profilaktyce schorzeń przewodu pokarmowego.

Miód lipowy, z uwagi na dużą zawartość fruktozy, może być przyjmowany przez chorych na cukrzycę niezależną (typu II) – przed spożyciem zaleca się konsultację z lekarzem.

Kolor, zapach i smak

Kolor miodu lipowego waha się od jasnożółtego do ciemnożółtego. Płynny miód lipowy może mieć odcień złocisty lub herbaciany. Skrystalizowany miód lipowy jest jaśniejszy.

Zapach miodu lipowego jest na ogół dość intensywny, wyrazisty, ale przyjemny i bardzo aromatyczny.

Smak miodu lipowego zależy od zbiorów – może być zarówno łagodny, aksamitnie delikatny, jak i nieco ostrzejszy, lekko pikantny.

Konsystencja i krystalizacja

Świeżo wybrany miód lipowy zachowuje płynną formę co najmniej przez kilka tygodni. W zależności od zawartości nektaru innych kwiatów w miodzie, krystalizacja może potrwać do kilku miesięcy. Miód lipowy ma na ogół średniej grubości kryształ, dzięki czemu wiele osób lubi łączyć go z masłem na chlebie.

Dla kogo

Dzięki walorom smakowym i zapachowym miód lipowy trafia w każdy gust. Jest chętnie spożywany przez dzieci, młodzież i dorosłych. Jest to również miód uniwersalny – doskonały jako dodatek do kanapek, ciast, deserów czy twarogu i chętnie wykorzystywany do słodzenia herbaty, kawy, lemoniady czy innych napojów zamiast cukru. Miód lipowy można śmiało polecić na prezent – szczególnie jeśli nie znamy preferencji obdarowywanej osoby.

Ciekawostki

Miód lipowy, pomimo swojej nazwy, zawiera jedynie przewagę nektaru lipowego. Czysty miód lipowy spotyka się jedynie w kilku miejscach na świecie, m.in. w Kanadzie.

Cena

Cena miodu lipowego – sprawdź w sklepie.